kowalstwoartystyczne

Grzegorz Ciechomski

Najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy, że wyrób jest kuty?



Wyroby kute są w całości uformowane z żelaza obrabianego na kowadle za pomocą młotka oraz innych narzędzi kowalskich, takich jak żłobiki, przebijaki, przecinaki, babki, matryce itp. Materiał jest ogrzewany do czerwoności w palenisku zasilanym koksem. Dmuchające z dołu powietrze umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej temperatury co oznacza , że zbyt długo trzymany w ogniu materiał zwyczajnie się stopi. Tradycyjne, wykute w ten sposób elementy łączone są ze sobą za pomocą zaciskanych na gorąco żelaznych opasek i nitów. Jest to jednocześnie najbardziej efektowna i elegancka metoda łączenia. W tańszej wersji elementy spawa się, najlepiej w technologii mig, a spawy szlifuje. Można również łączyć obie techniki zasłaniając miejsce spawania opaskami.



Jaką trwałość mają kute wyroby?



Żelazo jest bardzo trwałym materiałem. Mimo działającej korozji kute wyroby znajdujące się na zewnątrz wytrzymują po kilkaset lat. We wnętrzach są praktycznie niezniszczalne. Tworząc przedmioty z żelaza pozostawiamy po sobie bardzo trwały ślad.



Jak zabezpieczane są kute wyroby?



Osobiście preferuję solidne malowanie. Używam wysokiej jakości farb opartych na żywicach alkidowych, używanych w przemyśle. Niestety nie są one dostępne w ogólnym obiegu. Dwie warstwy podkładu i porządna farba nawierzchniowa stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi.W przypadku wyrobów wewnętrznych stosuję również tradycyjne czernienie żelaza, które polega na wcieraniu oleju w rozgrzany metal.



Jaka jest różnica między kowalstwem a pracą ślusarza składającego swoje wyroby z gotowych elementów kutych?



W ostatnich latach na rynku pojawiło się dużo firm specjalizujących się w sprzedaży gotowych elementów kutych. Wielu ślusarzy wykorzystuje te elementy do produkcji wyrobów reklamowanych później jako kute. W rzeczywistości jednak, pomimo wielkiego bogactwa oferowanych wzorów, wyrób taki nigdy nie osiągnie pewnego kowalskiego sznytu charakterystycznego dla ręcznie wykonanych przedmiotów. Gotowe kute elementy produkowane są masowo za pomocą potężnych pras, stąd ich stosunkowo niska cena lecz zarazem bezduszność. Cechuje je mała precyzja wykonania i pewna toporność. Zdecydowanie nie jestem miłośnikiem gotowych elementów kutych.



Ile kosztuje u Pana metr balustrady?



Ceny wahają się od 400 zł w górę. Górna granica w zasadzie nie istnieje, gdyż zależy od stopnia komplikacji wzoru i pomysłów odpowiadających gustom klienta. W praktyce bardzo ładna i kunsztowna balustrada rzadko przekracza cenę 1200zł za metr, a najczęściej ceny zamawianych balustrad oscylują pomiędzy 600 a 800 zł/mb.



Czy działa pan tylko na terenie województwa mazowieckiego?



Zasadniczo tak, ale transport i montaż wyrobu poza tym terenem nie stanowi problemu.